Nordic U20 Match & Championships • Hvidovre Stadium • Hvidovre • Denmark
11-12 aug., 2018
Arrangør: Danish Athletic Federation
DEN-ISL-Denmark / Iceland
# | BibNo | Result | Plac | Navn | Q | Øvelse | Klasse | Starttid | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 54 | 43.49 | 6 | Thea Jensen -99 | 47.27 | Discus Throw • Finale | Women U20 | Lørdag kl. 14:10 | |
2 | 5 | 46.75 | 2 | Annesofie Hartman Nielsen -00 | 50.24 | Discus Throw • Finale | Women U20 | Lørdag kl. 14:10 | |
3 | 28 | 14.49 | 6 | Klara Skriver Loessl -02 | 14.95 | 100m Hurdles • Finale | Women U20 | Lørdag kl. 14:20 | |
4 | 41 | DNF | Nathalie Richter Mikkelsen -00 | 14.86 | 100m Hurdles • Finale | Women U20 | Lørdag kl. 14:20 | ||
5 | 10 | 5.86 (w:+2.9) | 3 | Birna Kristín Kristjánsdóttir -02 (ISL) | 5.87 | Long Jump • Finale | Women U20 | Lørdag kl. 14:25 | |
6 | 60 | 5.30 (w:+1.7) | 7 | Vilborg María Loftsdóttir -99 (ISL) | 5.68 | Long Jump • Finale | Women U20 | Lørdag kl. 14:25 | |
7 | 19 | 1.63 | 8 | Eva María Baldursdóttir -03 (ISL) | 1.72 | High Jump • Finale | Women U20 | Lørdag kl. 14:50 | |
8 | 62 | 1.66 | 6 | Helga Þóra Sigurjóndsdóttir -00 (ISL) | 1.71 | High Jump • Finale | Women U20 | Lørdag kl. 14:50 | |
9 | 51 | 10.12.43 | 2 | Sophie Soefeldt -00 | 9.32.30 | 3000m • Finale | Women U20 | Lørdag kl. 15:00 | |
10 | 30 | 10.16.29 | 6 | Laura Valgreen -00 | 9.40.74 | 3000m • Finale | Women U20 | Lørdag kl. 15:00 | |
11 | 57 | 11.53 | 2 | Tiana Ósk Whitworth -00 (ISL) | 11.68 | 100m • Finale | Women U20 | Lørdag kl. 16:02 | |
12 | 22 | 11.47 | 1 | Guðbjörg Jóna Bjarnadóttir -01 (ISL) | 11.68 | 100m • Finale | Women U20 | Lørdag kl. 16:02 | |
13 | 18 | 14.21 | 2 | Erna Sóley Gunnarsdóttir -00 (ISL) | 14.54 | Shot Put • Finale | Women U20 | Lørdag kl. 16:28 | |
14 | 54 | 14.37 | 1 | Thea Jensen -99 | 14.78 | Shot Put • Finale | Women U20 | Lørdag kl. 16:28 | |
15 | 44 | PB | 56.23 | 5 | Olivia Thorsgaard -00 | 56.45 | 400m • Finale | Women U20 | Lørdag kl. 16:33 |
16 | 56 | 55.48 | 3 | Thórdís Eva Steinsdóttir -00 (ISL) | 55.34 | 400m • Finale | Women U20 | Lørdag kl. 16:33 | |
17 | 21 | 2.11.38 | 3 | Freja Wærness -00 | 2.06.66 | 800m • Finale | Women U20 | Lørdag kl. 17:05 | |
18 | 38 | 2.14.75 | 5 | Mia Helene Mørck -99 | 2.04.77 | 800m • Finale | Women U20 | Lørdag kl. 17:05 | |
19 | 47.77 | 4 | Denmark | 4 x 100m Relay • Finale | Women U20 | Lørdag kl. 17:40 | |||
20 | DNF | Iceland (ISL) | 4 x 100m Relay • Finale | Women U20 | Lørdag kl. 17:40 | ||||
21 | 31 | 59.05 | 1 | Lise Lotte Jepsen -00 | 60.09 | Hammer Throw • Finale | Women U20 | Søndag kl. 10:55 | |
22 | 16 | 54.13 | 5 | Elísabet Rut Rúnarsdóttir -02 (ISL) | 55.20 | Hammer Throw • Finale | Women U20 | Søndag kl. 10:55 | |
23 | 10 | 12.24 | 3 | Birna Kristín Kristjánsdóttir -02 (ISL) | 12.41 | 100m (extra) • Finale | Women U20 | Søndag kl. 11:00 | |
24 | 55 | 12.13 | 2 | Thea Lyng Møller Jensen -01 | 12.27 | 100m (extra) • Finale | Women U20 | Søndag kl. 11:00 | |
25 | 36 | 12.76 | 6 | Martha Danneskjold Rasmussen -02 | 13.07 | 100m (extra) • Finale | Women U20 | Søndag kl. 11:00 | |
26 | 24 | 12.38 | 5 | Helga Margrét Haraldsdóttir -01 (ISL) | 12.54 | 100m (extra) • Finale | Women U20 | Søndag kl. 11:00 | |
27 | 11 | 12.29 | 4 | Caroline Benfeldt Sørensen -02 | 12.15 | 100m (extra) • Finale | Women U20 | Søndag kl. 11:00 | |
28 | 1 | PB | 12.12 (w:+1.2) | 5 | Amalie Molander Pedersen -00 | 11.68 | Tripple Jump • Finale | Women U20 | Søndag kl. 11:20 |
29 | 60 | 11.25 (w:+3.4) | 8 | Vilborg María Loftsdóttir -99 (ISL) | 11.53 | Tripple Jump • Finale | Women U20 | Søndag kl. 11:20 | |
30 | 50 | PB | 1.05.46 | 6 | Sara Hlín Jóhannsdóttir -00 (ISL) | 1.05.75 | 400m Hurdles • Finale | Women U20 | Søndag kl. 11:25 |
31 | 56 | DNF | Thórdís Eva Steinsdóttir -00 (ISL) | 1.02.70 | 400m Hurdles • Finale | Women U20 | Søndag kl. 11:25 | ||
32 | 29 | 3.51 | 7 | Laura Grønbech -99 | 3.67 | Pole Vault • Finale | Women U20 | Søndag kl. 12:00 | |
33 | 28 | 3.61 | 6 | Klara Skriver Loessl -02 | 3.64 | Pole Vault • Finale | Women U20 | Søndag kl. 12:00 | |
34 | 4 | 41.31 | 7 | Anna Øbakke Lange -99 | 45.07 | Javelin Throw • Finale | Women U20 | Søndag kl. 12:25 | |
35 | 32 | PB | 45.68 | 6 | Liv Cantby -99 | 43.50 | Javelin Throw • Finale | Women U20 | Søndag kl. 12:25 |
36 | 57 | 24.00 | 2 | Tiana Ósk Whitworth -00 (ISL) | 24.21 | 200m • Finale | Women U20 | Søndag kl. 12:45 | |
37 | 22 | 23.49 | 1 | Guðbjörg Jóna Bjarnadóttir -01 (ISL) | 23.61 | 200m • Finale | Women U20 | Søndag kl. 12:45 | |
38 | 3 | 4.46.42 | 1 | Anna Mark Helwigh -00 | 4.22.47 | 1500m • Finale | Women U20 | Søndag kl. 13:08 | |
39 | 42 | 4.58.76 | 8 | Nikoline Ørum-Nielsen -02 | 4.37.40 | 1500m • Finale | Women U20 | Søndag kl. 13:08 | |
40 | 51 | 10.50.71 | 4 | Sophie Soefeldt -00 | 10.47.00 | 3000m Steeplechase • Finale | Women U20 | Søndag kl. 13:35 | |
41 | 3.47.61 | 3 | Denmark | 4 x 400m Relay • Finale | Women U20 | Søndag kl. 14:25 |