Nordic U20 Match & Championships • 2018 Aug 11 - Aug 12 • Hvidovre Stadium • Denmark

 

Denmark / Iceland
# BibNo Result Pos Name Q Event Group Day / time
1 12 16.65 3 Casper Jørgensen (1999) 17.64 Shot Put Men U20 2 - 10:50
2 59 16.42 4 Tómas Gunnar Gunnarsson Smith (1999) (ISL) 17.02 Shot Put Men U20 2 - 10:50
3 16 54.13 5 Elísabet Rut Rúnarsdóttir (2002) (ISL) 55.20 Hammer Throw Women U20 2 - 10:55
4 31 59.05 1 Lise Lotte Jepsen (2000) 60.09 Hammer Throw Women U20 2 - 10:55
5 10 12.24 3 Birna Kristín Kristjánsdóttir (2002) (ISL) 12.41 100m (extra) Women U20 2 - 11:00
6 11 12.29 4 Caroline Benfeldt Sørensen (2002) 12.15 100m (extra) Women U20 2 - 11:00
7 24 12.38 5 Helga Margrét Haraldsdóttir (2001) (ISL) 12.54 100m (extra) Women U20 2 - 11:00
8 36 12.76 6 Martha Danneskjold Rasmussen (2002) 13.07 100m (extra) Women U20 2 - 11:00
9 55 12.13 2 Thea Lyng Møller Jensen (2001) 12.27 100m (extra) Women U20 2 - 11:00
10 33 DNS Mads Lunø (1999) 11.12 100m (extra) Men U20 2 - 11:10
11 46 11.23 2 Peter Kjølbye (2001) 11.11 100m (extra) Men U20 2 - 11:10
12 1 12.12 5 Amalie Molander Pedersen (2000) 11.68 Tripple Jump Women U20 2 - 11:20
13 60 11.25 8 Vilborg María Loftsdóttir (1999) (ISL) 11.53 Tripple Jump Women U20 2 - 11:20
14 50 1.05.46 6 Sara Hlín Jóhannsdóttir (2000) (ISL) 1.05.75 400m Hurdles Women U20 2 - 11:25
15 56 DNF Thórdís Eva Steinsdóttir (2000) (ISL) 1.02.70 400m Hurdles Women U20 2 - 11:25
16 13 1.90 7 Christoffer Åndahl (2000) 1.95 High Jump Men U20 2 - 11:40
17 35 1.99 6 Marius Hytholm Alex Petersen (2001) 1.95 High Jump Men U20 2 - 11:40
18 64 55.35 6 Christian Gundersen (1999) 400m Hurdles Men U20 2 - 11:45
19 14 57.36 8 Dagur Fannar Einarsson (2002) (ISL) 58.49 400m Hurdles Men U20 2 - 11:45
20 28 3.61 6 Klara Skriver Loessl (2002) 3.64 Pole Vault Women U20 2 - 12:00
21 29 3.51 7 Laura Grønbech (1999) 3.67 Pole Vault Women U20 2 - 12:00
22 7 27.25.30 5 Asbjørn Birkelund (2002) 27.53.3 5000m Race Walk Men U20 2 - 12:06
23 4 41.31 7 Anna Øbakke Lange (1999) 45.07 Javelin Throw Women U20 2 - 12:25
24 32 45.68 6 Liv Cantby (1999) 43.50 Javelin Throw Women U20 2 - 12:25
25 22 23.49 1 Guðbjörg Jóna Bjarnadóttir (2001) (ISL) 23.61 200m Women U20 2 - 12:45
26 57 24.00 2 Tiana Ósk Whitworth (2000) (ISL) 24.21 200m Women U20 2 - 12:45
27 17 22.41 8 Emil Frænde (1999) 22.11 200m Men U20 2 - 12:57
28 53 20.99 1 Tazana Kamanga-Dyrbak (2002) 21.66 200m Men U20 2 - 12:57
29 9 13.19 8 Birgir Jóhannes Jónsson (2001) (ISL) 13.27 Triple Jump Men U20 2 - 13:03
30 45 13.21 7 Patrick Wolf (2001) 13.50 Triple Jump Men U20 2 - 13:03
31 3 4.46.42 1 Anna Mark Helwigh (2000) 4.22.47 1500m Women U20 2 - 13:08
32 42 4.58.76 8 Nikoline Ørum-Nielsen (2002) 4.37.40 1500m Women U20 2 - 13:08
33 34 3.58.52 4 Magnus Nyman Hall (1999) 3.54.27 1500m Men U20 2 - 13:18
34 61 4.00.79 8 William Devantier (2000) 3.45.31 1500m Men U20 2 - 13:18
35 51 10.50.71 4 Sophie Soefeldt (2000) 10.47.00 3000m Steeplechase Women U20 2 - 13:35
36 26 61.40 6 Jacob Binou Nielsen (2000) 56.91 Javelin Throw Men U20 2 - 13:40
37 49 48.90 8 Róbert Khorchai Angeluson (1999) (ISL) 53.88 Javelin Throw Men U20 2 - 13:40
38 27 9.53.13 4 Jeppe Risvig (2001) 9.58.82 3000m Steeplechase Men U20 2 - 14:00
39 39 10.17.05 8 Micki Morell (2000) 10.27.40 3000m Steeplechase Men U20 2 - 14:00
40 3.47.61 3 Denmark 4 x 400m Relay Women U20 2 - 14:25
41 3.19.81 4 Denmark 4 x 400m Relay Men U20 2 - 14:42
42 DNS Iceland (ISL) 4 x 400m Relay Men U20 2 - 14:42