DMU inde • 2019 Feb 23 - Feb 24 • Spar Nord Arena • Skive

ALL

 

 

Piger 16-17 år - 60 meter - Round 1 - Day 1 at 17:00
Heats: 3 • To next round: 8 • Q: 1 • q: 5
RESULTS - Official
# Result Name Team Reaction
HEAT 1 / 3
1 Q 7.78 Marie Høgh Larsen (2003) DEN-Sparta
2 q 8.04 Ida Boe Rasmussen (2003) DEN-Greve Atletik
3 PB q 8.13 Augusta Bendsen (2003) DEN-IK Olympia
4 8.17 Klara Winther Krustrup (2003) DEN-Aarhus 1900
5 PB 8.24 Victoria Lee Lendal (2002) DEN-Sparta
6 PB 8.33 Cecilie Carlsen (2003) DEN-Odense Atletik
7 8.45 Nanna Tveen Høgsberg (2003) DEN-Skive AM
HEAT 2 / 3
1 Q 7.82 Klara Loessel (2002) DEN-Sparta 0.183
2 q 8.01 Josephine Koch Jacobsen (2003) DEN-Sparta 0.145
3 8.24 Cecilie Gedsø Færge (2003) DEN-Ballerup AK 0.178
4 SB 8.26 Sophia Juul Kolmos (2003) DEN-Vidar Atletik 0.135
5 8.27 Klara Lind Toustrup (2003) DEN-Aarhus 1900 0.183
6 8.41 Sofie Spigelhauer (2002) DEN-Sparta 0.228
7 8.56 Natalie Vaabengaard (2002) DEN-HG ATM 0.178
8 SB 8.56 Bjørk Nørremark (2002) DEN-Hvidovre AM 0.197
HEAT 3 / 3
1 Q 7.73 Caroline Benfeldt Sørensen (2002) DEN-Frederiksberg IF 0.158
2 q 8.07 Aranya Kanakalingam (2003) DEN-Aalborg AM 0.135
3 =PB q 8.08 Johanne Westergaard (2002) DEN-Aalborg AM 0.143
4 8.26 Selma Bertram (2003) DEN-Ballerup AK 0.224
5 PB 8.35 Sara Olsson (2002) DEN-Greve Atletik 0.180
6 8.47 Freja Jensen (2003) DEN-SAK 77 0.140
7 8.55 Mette Klausen (2003) DEN-SAK 77 0.195
START LIST
# Q Name Team BibNo PB SB
HEAT 1 / 3
2 8.41 Nanna Tveen Høgsberg (2003) DEN-Skive AM 282 8.41 8.41
3 8.12 Klara Winther Krustrup (2003) DEN-Aarhus 1900 470 8.12 8.12
4 8.27 Victoria Lee Lendal (2002) DEN-Sparta 369 8.25 8.27
5 8.37 Cecilie Carlsen (2003) DEN-Odense Atletik 223 8.34 8.37
6 8.20 Augusta Bendsen (2003) DEN-IK Olympia 177 8.20 8.20
7 7.93 Ida Boe Rasmussen (2003) DEN-Greve Atletik 107 7.93 7.93
8 7.77 Marie Høgh Larsen (2003) DEN-Sparta 349 7.77 7.77
HEAT 2 / 3
1 7.92 Josephine Koch Jacobsen (2003) DEN-Sparta 330 7.92 7.92
2 8.27 Sofie Spigelhauer (2002) DEN-Sparta 365 8.27 8.27
3 8.20 Cecilie Gedsø Færge (2003) DEN-Ballerup AK 37 8.20
4 7.81 Klara Loessel (2002) DEN-Sparta 334 7.81 7.81
5 8.34 Sophia Juul Kolmos (2003) DEN-Vidar Atletik 405 8.34
6 8.19 Klara Lind Toustrup (2003) DEN-Aarhus 1900 469 8.19 8.19
7 8.58 Bjørk Nørremark (2002) DEN-Hvidovre AM 156 8.36 8.58
8 8.42 Natalie Vaabengaard (2002) DEN-HG ATM 129 8.42 8.42
HEAT 3 / 3
2 7.99 Aranya Kanakalingam (2003) DEN-Aalborg AM 416 7.99 7.99
3 7.68 Caroline Benfeldt Sørensen (2002) DEN-Frederiksberg IF 76 7.68 7.68
4 8.39 Freja Jensen (2003) DEN-SAK 77 254 8.39 8.39
5 8.21 Selma Bertram (2003) DEN-Ballerup AK 55 8.21
6 8.37 Sara Olsson (2002) DEN-Greve Atletik 113 8.37 8.37
7 8.08 Johanne Westergaard (2002) DEN-Aalborg AM 427 8.08 8.08
8 8.26 Mette Klausen (2003) DEN-SAK 77 264 8.26 8.26
Piger 16-17 år - 60 meter - Day 1 at 18:40
RESULTS - Official
# Result Name Team Reaction
1 =PB 7.68 Caroline Benfeldt Sørensen (2002) DEN-Frederiksberg IF 0.152
2 PB 7.71 Marie Høgh Larsen (2003) DEN-Sparta 0.155
3 PB 7.78 Klara Loessel (2002) DEN-Sparta 0.177
4 7.97 Josephine Koch Jacobsen (2003) DEN-Sparta 0.126
5 7.98 Ida Boe Rasmussen (2003) DEN-Greve Atletik 0.140
6 8.04 Aranya Kanakalingam (2003) DEN-Aalborg AM 0.127
7 8.19 Augusta Bendsen (2003) DEN-IK Olympia 0.157
START LIST
# Q Name Team BibNo PB SB
1 8.13 Augusta Bendsen (2003) DEN-IK Olympia 177 8.13 8.13
2 8.08 DNS Johanne Westergaard (2002) DEN-Aalborg AM 427 8.08 8.08
3 7.78 Marie Høgh Larsen (2003) DEN-Sparta 349 7.77 7.77
4 8.01 Josephine Koch Jacobsen (2003) DEN-Sparta 330 7.92 7.92
5 7.73 Caroline Benfeldt Sørensen (2002) DEN-Frederiksberg IF 76 7.68 7.68
6 7.82 Klara Loessel (2002) DEN-Sparta 334 7.81 7.81
7 8.04 Ida Boe Rasmussen (2003) DEN-Greve Atletik 107 7.93 7.93
8 8.07 Aranya Kanakalingam (2003) DEN-Aalborg AM 416 7.99 7.99